historie Gordonu
Něco z historie Gordon-setrů
O původu skotského setra neboli gordonsetra je mnoho dohadů a ani anglická literatura není v této otázce jednotná. Jako nejvěrohodnější je uváděna následující verze.
Na zámku vévodů Gordonů byli odedávna chováni angličtí setři, a to v oblíbené barvě - tricolor, tj. bílo-černo-pálené. Jeden z podřízených ošetřovatelů čtvrtého vévody z Godonu sira Alexandra (1743-1827), po němž bylo jako po jednom ze zakladatelů černého setra s pálením později plemeno pojmenováno, náhodně zkřížil fenu setra s černě pálenou kolií. Tato kolie byla místního rázu, od dnešní kolie se lišila robustní silnou postavou, zavalitou mohutnou hlavou a sudovitým hrudníkem. Produkty tohoto spojení se vévodovi velmi líbily a proto kříženci byli ustáleni v jednotný typ a později v plemeno. Vybraní jedinci byli chovatelsky zlepšováni v loveckých vlastnostech, to se celkem dařilo, ovšem objevovaly se velké bílé znaky, u některých se vyskytovala robustnější stavba těla a chyběla jim setrovská elegance. Tento stav je popisován již v roce 1650.
Největšího pokroku bylo dosaženo počátkem 18. století. Byli přikříženi černo-červení bloodhoundi (angličtí barváři), snad i rotvajleři, kteří dali gordonům do vínku cenné stopařské vlastnosti. Dále již to byla otázka cílevědomého výběru, aby byly vymýceny nežádoucí exterierové znaky po koliích, bloudhoundech i po rotvajlerech. Některé tyto exteriérové znaky se dodnes zachovaly a právě jimi se gordonsetr liší od ostatních setrů, jako například méně spáditá záď, sudovitější tvar hrudníku apod. Po přikřížených plemenech gordonsetr zdědil i některé schopnosti, kterými se rovněž liší od ostatních setrů, a to například větší dispozicí pro všestrannou práci.
Mnozí autoři uvádějí, že chovatelé gordonsetrů si od nepaměti na kontinentě vypomáhali přikřížením irského setra. Docházelo jistě k určitému osvěžení krve, ale zároveň ke ztrátě typu a mnohdy i pro gordona specifických vlastností. U nás byl tento postup od roku 1935 definitivně zakázán. Přesto se ještě i dnes ve vrzích sice zcela ojediněle objevují "červení gordoni". Při výskytu takovýchto negordonských jedinců chovatel je obvykle zatají a ihned utratí. Pro plemeno je velmi škodlivé, když se o tom poradce chovu nedozví.
Počátky u nás
Největší rozmach v chovu gordonsetrů byl ve světovém měřítku zaznamenán v 18. století. V té době byli také gordonsetři do našich zemí dovezeni. Bohužel není zachována žádná konkrétní dokumentace. Z ústního podání víme, že největší stavy gordonsetrů byly před první světovou válkou, dále pak v dvacátých a třicátých letech našeho století. Za druhé světové války stavy gordonů poklesly, rovněž i v letech poválečných byl jejich početní stav velmi nízký a byla dokonce i léta, kdy nebylo registrováno ani dvacet stěňat za rok. Mírný vzestup nastává v šedesátých a pak sedmdesátých letech. Stejně skromná je i dokumentace, týkající se kvality tuzemského chovu. S obdivem je popisována fena, která jako první získala titul "vítěz" a to v roce 1930 - "Very Český Brod". V dobí výrazného poklesu stavu gordonů dochází k situaci, že vlastně všechen materiál je vzájemně příbuzný, vzhledem k tomu, že v chovu nebylo použito cizí krve. Mírný zvrat nastává v dobí, kdy byl do SRN importován z Norska slavný "Duke David Aquarius", který prostřednictvím věhlasné chovné stanice "z Jeleního luhu" dal řadu vynikajících potomků, a to jak z hlediska exteriérového, tak hlavně pracovního. Za všechny vzpomeneme ty nejvýznamnější - Sambo, Lord, Galán, Largo, Tony - všichni "z Jeleního luhu" a jejich pokračovatelé v II. geneal. linii. Dalším velmi významným přínosem pro náš chov byl přímý import ze Skotska vynikající "Ashmedow Kaber", který dal základ IV. genealogické linii.
Charakteristika Gordon-setra
Pokusit se o definici složité povahy GS je pravděpodobně nejsložitější úkol o jaký může být kterýkoli gordonář požádán, aby jej zodpovědně určil. Pro začátek můžeme říci, že pokud bude místnost plná gordonářů z celého světa, tak příběhy o podnikavosti jejich psů, které budou říkat, budou totožné. To však platí o jakémkoli chovu. Jsou to možná charakteristiky, ale ne odraz skutečných vlastností plemene.
Gordon je neobyčejně inteligentní pes výrazné povahy a zatímco může být velmi družný, v určité společnosti může být stejně tak rezervovaný. Výsledkem pravděpodobného úsudku je, že zatímco vy jej možná zkoumáte, on si už o vás udělal vlastní názor. A když už si o vás učinil názor, že se mu líbíte, role se velmi rychle otočí a stane se velmi brzy vaším majitelem.
Zatímco v mnoha případech povaha – anebo lepší slovo na tomto místě je vztah – Gordona je s lidmi excelentní, s ostatními psy může mít své chvilky, ale celkem vzato líbí se nám vždy každý s kým se potkáme ?
Gordon je vůdcem a brzy jím bude chtít být na trvalo. Ve společnosti ostatních psů mívá postavení Alfa.
Vedle viditelného výrazného dojmu, který budí – že pohlíží na svět beze strachu z čehokoli v oku - mívá v mnoha případech velmi jemný základ a zaměření na fyzický trest jej velmi rychle může zlomit/zradit, čímž ztratí milou, vstřícnou osobnost, která je spojována s tímto chovem. Přesto se může stát, že pokud není od počátku podrobený chápavému ale pevnému a pravidelnému režimu stane se divoký, ničivý a dominantní.
Abyste získali to nejlepší z vašeho vztahu s Gordonem, musíte podněcovat a usměrňovat jeho inteligenci; pokud poslechnete, budete mít krásného, oddaného a milujícího společníka.
Jestliže mu nemůžete nabídnout to, aby plnil vaše příkazy silou vaší osobnosti a jeho respektu k vám – Gordon není pro vás.
V rodině je Gordon vždy připraven pro tolik cvičení, kolik mu jich jste schopni dát. S dětmi může být oddaný a ochraňující přítel – ale dejte pozor, žádného psa nemůžete nechat samotného s malými dětmi, a to v zájmu obou. Psa i dětí.
Gordon je odhodlaný udělat si vlastní úsudek o situaci a řešit ji po svém. Když mu jednou řeknete, aby něco nedělal, může se tvářit jako že respektuje přání svého pána. Ale stává se, že jednou v budoucnosti (může to trvat den, týden nebo rok) a je to více než pravděpodobné, ho nachytáte jak se pokouší prozkoumat to znovu, sám pro sebe. Není to, že by byl neposlušný, je jen velmi zvědavý. Pro shrnutí charakteru Gordona: Nikdy nelituje svého konání, ačkoli se bude tvářit jako že ano. Lituji není slovo, kterému rozumí anebo předstírá, že rozumí. Vždycky bude litovat jen toho, že jste ho chytili dřív, než mohl dokončit svůj záměr. Můžete si být jisti jednou věcí a tou je, že pokud jste milovníci procházek a společnosti se zaujatým a zajímavým doprovodem, nikdy nebudete litovat, že jste se stal členem vybrané skupiny, která je hrdá na to, aby byla vlastněna Gordon Settrem.
Pracovní schopnosti Gordona jsou velmi často nedoceněné, zvláště těmi, kteří se mylně domnívají, že jeho těžší stavba jej znevýhodňuje ve společnosti jeho rasových příbuzných. Dlouhodobým pozorováním se došlo k závěru, že typické vlastnosti Gordonů jsou: neúnavnost a smysluplná práce.
Zjistilo se, že Gordon může pokrýt i 50 mil při denní práci na vřesovištích.
Vidět Gordona dělat to, k čemu byl šlechtěn je vidět ho při tom v čem je nejlepší to je: vidět ho přijít poprvé do místa, kde cítí pernatou. Je to okamžik na který nikdy nezapomenete.
ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
OBECNÉ VZEZŘENÍ: Ušlechtilý pes s běžeckými liniemi. Stavbou těla pevný, může být přirovnán k lovci, který přináší úlovek. Stavbou těla povšechně symetrický.
CHARAKTERISTIKA: Inteligentní, dovedný a důstojný.
TEMPERAMENT: Smělý, otevřený, laskavé vyrovnané povahy.
HLAVA A LEBKA: Hlava víc hluboká než široká ale širší než čenich, ukazující mozkovnu. Lebka lehce zakulacená, nejširší mezi ušima. Výrazný stop, vzdálenost od týlního hrbolu ke stopu delší než od stopu k nosu. Pod a nad očima suchá, líce tak úzké, přímé jak suchost hlavy dovoluje. Čenich dlouhý s téměř rovnoběžnými liniemi, není špičatý ani tupý. Pysky nepřevislé, jasně vyznačené. Nos je velký, široký, nozdry otevřené a černě zbarvené. Čenich není tak hluboký jako je jeho délka.
OČI:Tmavě hnědé, jasné. Nejsou ani zapadlé ani vystouplé, posazené přiměřeně pod obočím, mají bystrý, inteligentní výraz.
UŠI: Střední velikosti, tenké. Nízko posazené, přiléhají těsně k hlavě.
MORDA: Čelisti silné s perfektním, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, tzn. horní řezáky těsně překrývají spodní zuby a jsou posazené v čelisti kolmo.
KRK: Dlouhý, šikmý, klenutý bez volné kůže.
PLECE: Ramenní lopatky dlouhé, dobře sešikmující hřbet, široké ploché kosti těsné u kohoutku, nezatížené. Lokty rovně směřující dolů a přiléhající k tělu. Přední běhy s plochými kostmi, přímé, silné, kolmá zápěstí.
TĚLO: Střední délka, statná hruď, žebra dobře klenutá. Zadní žebra hluboká. Bedra široká, lehce proklenutá. Hřbet ne příliš široký.
ZÁĎ: Od kyčlí ke hleznům dlouhá, mohutná a osvalená, končetina od hlezna k patě krátká, silná, ne strmá, dobře zaklenutá. Přímá hlezna tvořící spojnici se zemí, pánev směřující horizontálně.
TLAPKY: Oválné, těsně spojené, dobře vyklenuté, s bohatým osrstěním mezi prsty. Dobře vyvinuté vysoké polštářky.
OCAS: Přímý nebo lehce šavlovitý nedosahující pod hlezna. Nesený horizontálně nebo pod linii hřbetu. Silný u kořene, zužující se do pěkné špičky. Srst vlajky začínající u kořene je dlouhá, přímá, zkracuje se ke špičce.
CHŮZE/POHYB: Pravidelná, volný pohyb a přímý s plnou mechanikou pohybu vzadu.
SRST: Na hlavě, přední části nohou, špičkách uší krátká a jemná, středně dlouhá, hladká a bez kudrlinek nebo vln na všech ostatních částech těla. Srst na horní části uší dlouhá a hedvábná, na zadní části nohou dlouhá, jemná, hladká směrem k zádi a rovná, závěsy na břiše mohou přesahovat na hruď a krk. Pokud možno bez kudrlin a vln.
BARVA: Temně lesklá uhlově černá, bez rezavého nádechu, s pálením ořechově červené= tříslové barvy. Černé prokvetení na tlapkách a černé žíhání pod čelistí je přípustné.
TŘÍSLOVÉ ZNAKY (PÁLENÍ): dva zřetelné body nad očima ne větší než 3/4 palce (2cm) v průměru. Na stranách mordy tříslová nepřesahuje přes bázi čenichu, připomínající pruh kolem jasně definovaného konce čenichu od jedné strany k druhé. Také na krku a na plecích dvě velké zřetelné skvrny. Na vnitřní straně zadních běhů a v tříslech se rozšiřují až na vnější stranu od kolen až na tlapky. Na předních nohách od lokte nebo o něco málo výše směrem dolů. Kolem řitního otvoru. Velmi malé bílé body na plecích jsou přípustné. Není přípustná žádná další barva.
VELIKOST: Výška: pes 66cm (26 ins), fena 62cm (24 ins)
VADY: Jakákoli odchylka od výše uvedených bodů musí být shledána jako chyba a odpovědnost s jakou je tato chyba nahlížena by měla být v přesném poměru k stupni odchylky.
POZNÁMKA: Psi musí mít dvě přiměřená varlata plně sestouplá do šourku.
Schváleno na valném shromáždění 23. a 24. června 1987 v Jeruzalémě.
Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz